Genel

Steam Fps Gösterme

Steam Fps Gösterme

Steam Fps Gösterme – Dünyanın en popüler dijital video oyun dağıtıcısı olan Steam, oyun severlerin bu platformda yer alan ücretsiz veya paralı oyunları bilgisayarlarına indirerek bu sistem üzerinden oynayabilmesine olanak sağlamaktadır. Steam platformunda kişilerin oyun oynarken oyun içi FPS değerlerini görebilecekleri bir özellik bulunmakta ve Steam Fps gösterme ayarı ile kişiler bu özelliği etkinleştirerek Steam’den oynadıkları her oyunda oyun içerisinde ekranın diledikleri bir bölümünde güncel FPS değerini görebilmektedir.

Özellikle pek çok oyun sever, bilgisayarının oyun içi performansını ve saniye başına düşen kare sayısını yani FPS’i görmek istemekte ve merak etmekte, bunun için de Steam tarafından sunulan bu özelliği aktif etmek ve kullanmak istemektedir. Bu özelliği etkinleştirerek oyunlarda FPS düşüşlerini anında yakalayabilmek mümkün olurken, bu nedenle de kişiler, Steam üzerinden bu özelliği nasıl etkinleştirebileceklerini öğrenmek istemektedir. Peki, Steam Fps Gösterme nasıl yapılır?

Steam Fps Gösterme Nasıl Açılır?

Steam kullanıcıları oyun içerisinde FPS değerlerini anlık olarak görebilecekleri Steam Fps göstergesini açmak için Fps göstergesi nasıl açılır? Sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Steam kullanıcıları, bu göstergeyi oldukça basit birkaç adım ile kolaylıkla açabilmekte ve ayarlayabilmektedir.

Kişiler, bunun için herhangi bir program yüklemelerine gerek olmadan, Steam platformu üzerinden Steam ayarlar kısmından bu göstergeyi açık hale getirebilmektedir. Bunun için de kişilerin sırasıyla takip etmesi gereken adımlar şöyledir;

  • İlk olarak Steam’i açın ve hesabınıza giriş yapın.
  • Ardından sol en üst köşede yer alan “Steam” başlığına tıklayın.
  • Altında açılacak olan pencere yer alan sekmeler arasından “Ayarlar” sekmesine tıklayın ve “Ayarlar” sayfasına gidin.
  • Daha sonra açılan sayfada sol bölümde alt alta sıralanan sekmeler arasından “Oyun İçi” sekmesine tıklayın.
  • Açılacak olan sayfada alt bölümde “Oyun içi FPS sayacı” başlığını bulun.
  • Bu başlığın hemen altında yer alan bölüme tıklayarak “Kapalı” yazan kısımda altında yer alan “sağ üst, sol üst, sağ alt, sol alt” seçeneklerinden FPS sayacının ekranınızda yer almasını istediğiniz bölümü seçin.
  • Son olarak bu sayfanın sağ en alt bölümünde yer alan “Tamam” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.

Dilerseniz oyun içerisinde FPS sayacını daha net bir şekilde görebilmek için “Oyun içi FPS sayacı” bölümünün hemen altında yer alan “Yüksek Kontrastlı Renk” özelliğini de aktif edebilirsiniz.

Böylece artık Steam platformunda kütüphanenizden giriş yaptığınız her oyunda seçmiş olduğunuz bölgede FPS değerinizi görebilirsiniz.

Steam Fps Gösterme

Steam Fps Gösterme

Steam FPS Gösterme Kodu

Dijital video oyun dağıtıcısı Steam platformunda herhangi bir Steam FPS gösterme kodu bulunmamaktadır. Kişiler, oyun içi FPS değerlerini görmek istemeleri halinde, Steam üzerinden herhangi bir koda gerek olmadan “Ayarlar” kısmında yukarıda bahsedilen adımları takip ederek bu özelliği kolayca etkinleştirebilmektedir.

Özellikle çeşitli oyunlar kendi içerisinde de oyunculara FPS sayacı sunabilmekte ve genellikle bunun için bazı kodlar girilebilmektedir. Kişiler de bu nedenle Steam plaformunda bir FPS gösterme kodu olabileceğini düşünebilmektedir.

Ancak kişiler, bunu yalnızca bir ayar olarak “Kapalı” durumunda bulunan “Oyun içi FPS sayacı” özelliğini etkinleştirip bu işlemi onayladıktan sonra, bundan sonra Steam kütüphanelerinde yer alan her oyuna girdiklerinde oyun içerisinde seçmiş oldukları bölümde FPS değerlerini görebilmektedir.

Steam FPS Sayacı Çalışmıyor

Steam FPS sayacı çalışmıyor problemi yaşayan kişiler, bu problemi Steam ayarlarının sıfırlanması nedeniyle yaşıyor olabilmektedir. Genellikle kişiler, Steam üzerinden FPS sayacını etkinleştirdikten sonra bu özelliği kendileri tekrardan kapatmadıkları sürece FPS sayacının oyun içerisinde görünmemesi gibi bir problemle karşılaşmamaktadır.

Ancak özellikle Steam güncellemesi veya başka bir neden ile Steam ayarlarının sıfırlanması ile FPS sayacı özelliği “Kapalı” konumuna gelebilmektedir. Bu nedenle de kişiler, Steam FPS sayacının oyun içinde çalışmaması halinde ilk olarak Steam ayarları içerisinden “Oyun İçi” kısmında yer alan “Oyun içi FPS sayacı” özelliğini kontrol etmelidir.

Bunun yanı sıra kişilerin daha farklı bir nedenle bu sorunu yaşaması halinde bu sorun ile ilgili Steam Destek ekibiyle iletişime geçmesi gerekmektedir.

FPS Nedir?

FPS nedir? Sorusu, özellikle oyuncular tarafından oldukça merak edilirken, video oyunları için oldukça önemli bir kavramdır. FPS (Frame per Second), bir video oyununun saniyedeki kare sayısını belirtir. Yani, bir saniyede kaç kare görüntü oluşturulduğunu ifade eder.

FPS, genellikle oyun performansı veya video kalitesi hakkında bir ölçüttür. Daha yüksek FPS, daha pürüzsüz ve daha net bir hareket hissi verirken, daha düşük FPS, kaba ve takılan bir görüntüye neden olabilir.

Özellikle en iyi oyun deneyimi için kişilerin FPS değerinin yüksek olması gerekmektedir. FPS değerinin düşük olması, bilgisayarın bu oyun için yeterince güçlü olmadığı anlamına da gelmektedir. Oyun severler için örneğin, bir video oyununun 120 FPS’de çalıştırılması, iyi bir oyun deneyimi sağlayabilmek adına yeterli olurken, 30 FPS’de çalıştırılması daha az tatmin edici olabilir.

Kısacası FPS değeri düştükçe, oyunların performansı veya video kalitesi de düşmekte ve kişiler özellikle oyun takılması, hızlı tepki verememe gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir